Vishay/Dale RNC50J6263BSB14
RNC50J6263BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6263BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 626K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6263BSB14.pdf
Availability of RNC50J6263BSB14
QUANTITY
RNC50J6263BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6263BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6263BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)626k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6263BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6263BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6263BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6263BSB14
IC COMPAR MCRPWR CMOS RR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW8826-LB3-GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf