Vishay/Dale RNC50J6343BSRE6
RNC50J6343BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6343BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6343BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6343BSRE6
QUANTITY
RNC50J6343BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6343BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6343BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6343BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6343BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6343BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6343BSRE6
SURGE SUPP THYRISTOR 90V TO-92 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 30V SNT-4A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SSMA STR CBL PLUG datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/25A DC datasheet.pdf