Vishay/Dale RNC50J6422BSB14
RNC50J6422BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6422BSB14
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6422BSB14.pdf
Availability of RNC50J6422BSB14
QUANTITY
RNC50J6422BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6422BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6422BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6422BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6422BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6422BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6422BSB14
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
PILOT PIN datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf