Vishay/Dale RNC50J6422BSRE6
RNC50J6422BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6422BSRE6
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6422BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6422BSRE6
QUANTITY
RNC50J6422BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6422BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6422BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6422BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6422BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6422BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6422BSRE6
CONN HEADER 8POS 1.25MM VERT SMD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE DRIVER LOW SIDE 5TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
DUST CAP FOR ST ADAPTERS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CLAMP METER 600V 300A 1" JAW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf