Vishay/Dale RNC50J6490FSB14
RNC50J6490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6490FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6490FSB14.pdf
Availability of RNC50J6490FSB14
QUANTITY
RNC50J6490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6490FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6490FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6490FSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6490FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6490FSB14
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
KIT CONN LFH CKT I/O datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MINIMAC T.K. 90075 8/8 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf