Vishay/Dale RNC50J6650FSB14
RNC50J6650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6650FSB14
Brief Description
RES 665 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6650FSB14.pdf
Availability of RNC50J6650FSB14
QUANTITY
RNC50J6650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6650FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6650FSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6650FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6650FSB14
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HOUSING PND 2MM 20POS DUAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 24V datasheet.pdf
CABLE AMC-TNC BLKHD JACK 200MM datasheet.pdf
IC RFID IDIC R/W 128BIT WAFER datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 149MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf