Vishay/Dale RNC50J66R5FSB14
RNC50J66R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J66R5FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J66R5FSB14.pdf
Availability of RNC50J66R5FSB14
QUANTITY
RNC50J66R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J66R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J66R5FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J66R5FSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J66R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J66R5FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J66R5FSB14
CONN PLUG 130POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.11A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 20AWG 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf