Vishay/Dale RNC50J6731BSB14
RNC50J6731BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6731BSB14
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6731BSB14.pdf
Availability of RNC50J6731BSB14
QUANTITY
RNC50J6731BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6731BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6731BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6731BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6731BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6731BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6731BSB14
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 40-TQFN datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 645MA 235 MOHM datasheet.pdf
DSUB IDC HOOD 37P GREY TINSCR datasheet.pdf
IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO 28QFN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf