Vishay/Dale RNC50J6731BSRE6
RNC50J6731BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6731BSRE6
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6731BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6731BSRE6
QUANTITY
RNC50J6731BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6731BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6731BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6731BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6731BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6731BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6731BSRE6
RES SMD 0.06 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/423 OCTAL 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR PRES 600MBAR GAUG 5V DIP datasheet.pdf
IC IR RCVR MODULE 37KHZ datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf