Vishay/Dale RNC50J6733BSBSL
RNC50J6733BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6733BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 673K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6733BSBSL.pdf
Availability of RNC50J6733BSBSL
QUANTITY
RNC50J6733BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6733BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6733BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6733BSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6733BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6733BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6733BSBSL
CONN HEADER 80POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT W/LTCH 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 4A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 400V 15A GBU datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf