Vishay/Dale RNC50J6810BSB14
RNC50J6810BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6810BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6810BSB14.pdf
Availability of RNC50J6810BSB14
QUANTITY
RNC50J6810BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6810BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6810BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6810BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6810BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6810BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6810BSB14
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 2A TO-126 datasheet.pdf
CONN RING 4 AWG #10 YEL TERMINYL datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3MM datasheet.pdf
M12 CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
868MHZ CHIP ANTENNA datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 125MA 32 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf