Vishay/Dale RNC50J6811BSB14
RNC50J6811BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6811BSB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6811BSB14.pdf
Availability of RNC50J6811BSB14
QUANTITY
RNC50J6811BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6811BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6811BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6811BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6811BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6811BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6811BSB14
CONN PLUG 10 POS SOCKET SILVER datasheet.pdf
CAP ALUM 540UF 125V QC TERM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf