Vishay/Dale RNC50J6812DSBSL
RNC50J6812DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6812DSBSL
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6812DSBSL.pdf
Availability of RNC50J6812DSBSL
QUANTITY
RNC50J6812DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6812DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6812DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6812DSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6812DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6812DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6812DSBSL
CONN HEADER 88POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 5% 1206 datasheet.pdf