Vishay/Dale RNC50J6901BRBSL
RNC50J6901BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6901BRBSL
Brief Description
RES 6.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6901BRBSL.pdf
Availability of RNC50J6901BRBSL
QUANTITY
RNC50J6901BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6901BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6901BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6901BRBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6901BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6901BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J6901BRBSL
CONN HEADER 102POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 WH TRANSM datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 680 OHM 12SIP datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SGE-225-2-0760 00300C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf