Vishay/Dale RNC50J6903BRRSL
RNC50J6903BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6903BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6903BRRSL.pdf
Availability of RNC50J6903BRRSL
QUANTITY
RNC50J6903BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6903BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6903BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)690k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6903BRRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6903BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6903BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J6903BRRSL
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-54V 1.4A datasheet.pdf