Vishay/Dale RNC50J6982BSBSL
RNC50J6982BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6982BSBSL
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6982BSBSL.pdf
Availability of RNC50J6982BSBSL
QUANTITY
RNC50J6982BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6982BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6982BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6982BSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6982BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6982BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6982BSBSL
IC MICROMAN 5V ACT LO 10% 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 580MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P TH PLUG LC datasheet.pdf
680UF 6,3V 10,3X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf