Vishay/Dale RNC50J6982FSRE6
RNC50J6982FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6982FSRE6
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6982FSRE6.pdf
Availability of RNC50J6982FSRE6
QUANTITY
RNC50J6982FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6982FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6982FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6982FSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6982FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6982FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6982FSRE6
RES ARRAY 4 RES 36K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 24COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf