Vishay/Dale RNC50J7150BRRE6
RNC50J7150BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7150BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7150BRRE6.pdf
Availability of RNC50J7150BRRE6
QUANTITY
RNC50J7150BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7150BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J7150BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7150BRRE6
Related LinksRNC50J7, RNC50J7150BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7150BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J7150BRRE6
CAP FILM 0.16UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 2325 datasheet.pdf
SLAVE CONN FOR E3XDA6 & E3XDA8 datasheet.pdf
RES SMD 40.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X38X25MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf