Vishay/Dale RNC50J7150BSB14
RNC50J7150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7150BSB14
Brief Description
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7150BSB14.pdf
Availability of RNC50J7150BSB14
QUANTITY
RNC50J7150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7150BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7150BSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7150BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7150BSB14
FUSE PTC 5.00A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 49K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf