Vishay/Dale RNC50J7320BSBSL
RNC50J7320BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7320BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7320BSBSL.pdf
Availability of RNC50J7320BSBSL
QUANTITY
RNC50J7320BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7320BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7320BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7320BSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7320BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7320BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7320BSBSL
CAP FILM 0.33UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 29 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC datasheet.pdf