Vishay/Dale RNC55H16R5DSRE6
RNC55H16R5DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R5DSRE6
Brief Description
RES 16.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R5DSRE6.pdf
Availability of RNC55H16R5DSRE6
QUANTITY
RNC55H16R5DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R5DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R5DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R5DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R5DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R5DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H16R5DSRE6
IDC CABLE - MPL34K/MC34G/MPL34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
IC MIFARE SMART CARD READER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL datasheet.pdf