Vishay/Dale RNC50J7411BSRE6
RNC50J7411BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7411BSRE6
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7411BSRE6.pdf
Availability of RNC50J7411BSRE6
QUANTITY
RNC50J7411BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7411BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J7411BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7411BSRE6
Related LinksRNC50J7, RNC50J7411BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7411BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J7411BSRE6
IC REG LDO 4.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONSPICUITY MARKING 1.5" RED/WHT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
RES 130K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf