Vishay/Dale RNC50J7500BMRSL
RNC50J7500BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7500BMRSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7500BMRSL.pdf
Availability of RNC50J7500BMRSL
QUANTITY
RNC50J7500BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7500BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7500BMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7500BMRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7500BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7500BMRSL Details Description
Related parts for RNC50J7500BMRSL
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR LINE MCU 144LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ER 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
10-Bit, 40/65/80/105 MSPS 3 V Dual A/D Converter IC datasheet.pdf