Vishay/Dale RNC50J7501DSB14
RNC50J7501DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7501DSB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7501DSB14.pdf
Availability of RNC50J7501DSB14
QUANTITY
RNC50J7501DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7501DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7501DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7501DSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7501DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7501DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7501DSB14
IC REG LDO 2.9V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
2.5MM PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
LCD TFT DISPLAY LED BACKLIGHT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
SMD VARISTOR 15PF 30% datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 300W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 64 POS SMD datasheet.pdf