Vishay/Dale RNC50J7501DSRSL
RNC50J7501DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7501DSRSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7501DSRSL.pdf
Availability of RNC50J7501DSRSL
QUANTITY
RNC50J7501DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7501DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7501DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7501DSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7501DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7501DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7501DSRSL
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT BLACK GREEN datasheet.pdf
FERRITE CORE 3.5MM OD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
BAND PASS FILTER 2.45G datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf