Vishay/Dale RNC50J7501FRB14
RNC50J7501FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7501FRB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7501FRB14.pdf
Availability of RNC50J7501FRB14
QUANTITY
RNC50J7501FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7501FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7501FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7501FRB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7501FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7501FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J7501FRB14
CONN HEADER 5POS .100 R/A datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 144C(291F) CYLNDR datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 11.3A 16.48 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CARD GUIDE PLASTIC 5.34" datasheet.pdf