Vishay/Dale RNC50J7683FSB14
RNC50J7683FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7683FSB14
Brief Description
RES 768K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7683FSB14.pdf
Availability of RNC50J7683FSB14
QUANTITY
RNC50J7683FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7683FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7683FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7683FSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7683FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7683FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7683FSB14
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LOWER LIFT CLAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf