Vishay/Dale RNC50J7963BRB14
RNC50J7963BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7963BRB14
Brief Description
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7963BRB14.pdf
Availability of RNC50J7963BRB14
QUANTITY
RNC50J7963BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7963BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7963BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)796k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7963BRB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7963BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7963BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J7963BRB14
IC HALL EFFECT SENSOR 6-TSOP datasheet.pdf
CABINET ALUM BLU/WHT 10"L X 12"W datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE CHASS MNT datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
ADC 14BIT 2CH 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
LENS 90CRI 3500K 2.2" DOME 1.3"H datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SLDR GRAY datasheet.pdf