Vishay/Dale RNC50J8061BSRE6
RNC50J8061BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8061BSRE6
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8061BSRE6.pdf
Availability of RNC50J8061BSRE6
QUANTITY
RNC50J8061BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8061BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J8061BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8061BSRE6
Related LinksRNC50J8, RNC50J8061BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8061BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J8061BSRE6
LED BLUE-GREEN DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
VARISTOR 880V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 2A 58VDC BLADE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS PNL MNT PIN datasheet.pdf