Vishay/Dale RNC50J8162BSBSL
RNC50J8162BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8162BSBSL
Brief Description
RES 81.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8162BSBSL.pdf
Availability of RNC50J8162BSBSL
QUANTITY
RNC50J8162BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8162BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8162BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)81.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8162BSBSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8162BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8162BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J8162BSBSL
JUMPER-H9991TR/1852WH/X 10" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
TQFP-32 STENCIL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf