Vishay/Dale RNC50J8252BSRSL
RNC50J8252BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8252BSRSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8252BSRSL.pdf
Availability of RNC50J8252BSRSL
QUANTITY
RNC50J8252BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8252BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8252BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8252BSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8252BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8252BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8252BSRSL
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.12A 130 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D SUB FE 7W2 WITH SOLDER CUP PL3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf