Vishay/Dale RNC50J8560BSBSL
RNC50J8560BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8560BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 856 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8560BSBSL.pdf
Availability of RNC50J8560BSBSL
QUANTITY
RNC50J8560BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8560BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8560BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)856
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8560BSBSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8560BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8560BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J8560BSBSL
IC AMP VIDEO FILTER 16-TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TFLEX 7200,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-SCKT 1.5M datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
LACING TAPE WHITE 500YDS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf