Vishay/Dale RNC50J8662FSB14
RNC50J8662FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8662FSB14
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8662FSB14.pdf
Availability of RNC50J8662FSB14
QUANTITY
RNC50J8662FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8662FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8662FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8662FSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8662FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8662FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8662FSB14
IC FPGA 112 I/O 160PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.7A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 FR PIN PLUG datasheet.pdf
METRAL RA RCP datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 24" BK datasheet.pdf