Vishay/Dale RNC50J86R6FSRSL
RNC50J86R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J86R6FSRSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J86R6FSRSL.pdf
Availability of RNC50J86R6FSRSL
QUANTITY
RNC50J86R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J86R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J86R6FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J86R6FSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J86R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J86R6FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J86R6FSRSL
CAP CER 47PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 250A H2PAK datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf