Vishay/Dale RNC50J8761BSB14
RNC50J8761BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8761BSB14
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8761BSB14.pdf
Availability of RNC50J8761BSB14
QUANTITY
RNC50J8761BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8761BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8761BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8761BSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8761BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8761BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8761BSB14
RES 2.5K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP MICA 1600PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
BCVP-350R-14 BK datasheet.pdf
CAP TRIM 1-16PF 750V THRU HOLE datasheet.pdf