Vishay/Dale RNC50J8761BSRE6
RNC50J8761BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8761BSRE6
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8761BSRE6.pdf
Availability of RNC50J8761BSRE6
QUANTITY
RNC50J8761BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8761BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J8761BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8761BSRE6
Related LinksRNC50J8, RNC50J8761BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8761BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J8761BSRE6
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SCSI 27-LINE TERM 64-LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC REG LINEAR DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADSL LINE DVR CLASS-G 32HLQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A 3-WDFN datasheet.pdf
IC MOTOR CONTRLLR I2C/SPI 64MQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 26 POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAN 60X25MM 24VDC 19.3 CFM datasheet.pdf