Vishay/Dale RNC50J8872BSB14
RNC50J8872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8872BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8872BSB14.pdf
Availability of RNC50J8872BSB14
QUANTITY
RNC50J8872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8872BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8872BSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8872BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8872BSB14
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 4K/2.6KCT IMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC SFP CTRLR/TRIPLEXER 38-TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.5A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
SENSOR PROX 0.8MM NPN 10-30VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf