Vishay/Dale RNC50J8961BSB14
RNC50J8961BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8961BSB14
Brief Description
RES 8.96K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8961BSB14.pdf
Availability of RNC50J8961BSB14
QUANTITY
RNC50J8961BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8961BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8961BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8961BSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8961BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8961BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8961BSB14
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT-PLUG 300MM datasheet.pdf