Vishay/Dale RNC50J8982BSBSL
RNC50J8982BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8982BSBSL
Brief Description
RES 89.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8982BSBSL.pdf
Availability of RNC50J8982BSBSL
QUANTITY
RNC50J8982BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8982BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8982BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)89.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8982BSBSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8982BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8982BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J8982BSBSL
CONN HEADER 24POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMC datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO41 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PWR 15MM 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HDM 5EMPO 120F T&G datasheet.pdf