Vishay/Dale RNC50J9091DSBSL
RNC50J9091DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9091DSBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9091DSBSL.pdf
Availability of RNC50J9091DSBSL
QUANTITY
RNC50J9091DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9091DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9091DSBSL
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9091DSBSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9091DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9091DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J9091DSBSL
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 5.90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 20AWG datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC WP 1.5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
SAC-8P-1.5-PUR CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM RED DIFF datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf