Vishay/Dale RNC50J9091FRB14
RNC50J9091FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9091FRB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9091FRB14.pdf
Availability of RNC50J9091FRB14
QUANTITY
RNC50J9091FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9091FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9091FRB14
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9091FRB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9091FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9091FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J9091FRB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf