Vishay/Dale RNC50J9200BSRE6
RNC50J9200BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9200BSRE6
Brief Description
RES 920 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9200BSRE6.pdf
Availability of RNC50J9200BSRE6
QUANTITY
RNC50J9200BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9200BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J9200BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)920
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9200BSRE6
Related LinksRNC50J9, RNC50J9200BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9200BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J9200BSRE6
LED RED DIFF 4X7MM RECT T/H datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 250VAC 150VDC 5X20 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.8A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 093 CLIP datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 12POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf