Vishay/Dale RNC50J9311FRB14
RNC50J9311FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9311FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9311FRB14.pdf
Availability of RNC50J9311FRB14
QUANTITY
RNC50J9311FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9311FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9311FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9311FRB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9311FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9311FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J9311FRB14
CONN RCPT .100" 5POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 47 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NPO 0603 datasheet.pdf