Vishay/Dale RNC50J9420BSBSL
RNC50J9420BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9420BSBSL
Brief Description
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9420BSBSL.pdf
Availability of RNC50J9420BSBSL
QUANTITY
RNC50J9420BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9420BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9420BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9420BSBSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9420BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9420BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J9420BSBSL
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 4POS STRAIGHT PLUG 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 400NH N48 datasheet.pdf
BIT HEX 5MM 1.14" 10/PK datasheet.pdf
T4012, 3NC+1NO BBM, FLEX1 ACT datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
9P M PC C FILT 370PF 4-40 datasheet.pdf