Vishay/Dale RNC50K1101FRB14
RNC50K1101FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1101FRB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1101FRB14.pdf
Availability of RNC50K1101FRB14
QUANTITY
RNC50K1101FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1101FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1101FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1101FRB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1101FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1101FRB14 Details Description
Related parts for RNC50K1101FRB14
CONN HEADER 5POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015Y/H1500TR10" datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC LCD CAR CLOCK 4DIGIT 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf