Vishay/Dale RNC50K1373FSB14
RNC50K1373FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1373FSB14
Brief Description
RES 137K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1373FSB14.pdf
Availability of RNC50K1373FSB14
QUANTITY
RNC50K1373FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1373FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1373FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1373FSB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1373FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1373FSB14 Details Description
Related parts for RNC50K1373FSB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 8POS 15.00MM GRAY datasheet.pdf
KSBR/4 ZTL 6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA SOD123 datasheet.pdf
D SUB BACKSHELL datasheet.pdf
SSR/HS ASSY datasheet.pdf
CONN FPC TOP 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf