Vishay/Dale RNC50K1690FSBSL
RNC50K1690FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1690FSBSL
Brief Description
RES 169 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1690FSBSL.pdf
Availability of RNC50K1690FSBSL
QUANTITY
RNC50K1690FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1690FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1690FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1690FSBSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1690FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1690FSBSL Details Description
Related parts for RNC50K1690FSBSL
IC OPAMP GP 20MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR50B/AE50G/AKR50B datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/5K/F51 1% datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf