Vishay/Dale RNC50K1780FRB14
RNC50K1780FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1780FRB14
Brief Description
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1780FRB14.pdf
Availability of RNC50K1780FRB14
QUANTITY
RNC50K1780FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1780FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1780FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1780FRB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1780FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1780FRB14 Details Description
Related parts for RNC50K1780FRB14
FIXED IND 470UH 640MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN INSERTER 152 POS RECPT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
MINI FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.97A 257 MOHM datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 35 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf