Vishay/Dale RNC50K1961FSB14
RNC50K1961FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1961FSB14
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1961FSB14.pdf
Availability of RNC50K1961FSB14
QUANTITY
RNC50K1961FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1961FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1961FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1961FSB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1961FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1961FSB14 Details Description
Related parts for RNC50K1961FSB14
CONV DC/DC 1W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 1X2 850NM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600 datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D SLVR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 4V SMD datasheet.pdf