Vishay/Dale RNC50K2002FPRSL
RNC50K2002FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2002FPRSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2002FPRSL.pdf
Availability of RNC50K2002FPRSL
QUANTITY
RNC50K2002FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2002FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2002FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2002FPRSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2002FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2002FPRSL Details Description
Related parts for RNC50K2002FPRSL
SENSOR CURRENT HALL 10A DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
3.96MM KK HDR VT POL-W 14POS datasheet.pdf
CONN HDR 86POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
SCR 1800V 1290A E-PUK datasheet.pdf
R101-M LOCATING JIG datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf